Ośrodek szkolenia strzeleckiego w Łasku – Shotbom

OCHRONA SŁUCHU PODCZAS STRZELANIA Z BRONI PALNEJ - TŁUMIK

Wraz ze wzrostem zainteresowania w nabywaniu umiejętności w obsłudze bronią palną oraz myślistwem, powinna towarzyszyć większa dbałość o bezpieczeństwo użytkowników. Niechroniony słuch poprzez narażenie na hałas z broni palnej o dużej intensywności może narazić użytkowników na znaczne ryzyko utraty słuchu wywołanej hałasem i związanego z tym szumu w uszach. Tłumiki mocowane na końcach lufy, mogą znacznie zmniejszyć szkodliwy hałas dochodzący do strzelca. Są one również dobrym rozwiązaniem dla myśliwych, którym podczas polowań towarzyszą psy.

 

Czy huk z broni palnej sprawia realne zagrożenie?

Prawie każda broń palna generuje poziomy hałasu, które przekraczają dopuszczalne wartości, co może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia słuchu. Niezamierzony efekt może być nie tylko spowodowany przez wielokrotne używanie broni, ale nawet w przypadku jednorazowego wystrzału. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie strzelającego.

 

Jak mogę się chronić?

Do środków ochrony przed hałasem stosowanym powszechnie w strzelectwie należą tłumiki oraz przedmioty bezpośrednio nakładane na uszy. Obiekty te w połączeniu znacznie zmniejszają ryzyko uszkodzenia słuchu.

Do dodatkowych zalet tłumika to: redukcja odrzutu i tłumienie błysku. Błysk wylotowy jest redukowany zarówno przez zamknięcie w tłumiku, jak i zatrzymanie niespalonego proszku, który w przeciwnym wypadku paliłby się na powietrzu oraz intensyfikował błysk. Obciążenie w postaci tłumika na przodzie lufy, przyczynia się również do redukcji odrzutu.

 


Budowa tłumika

Tłumik jest zazwyczaj wydrążoną metalową rurą wykonaną ze stali , aluminium lub tytanu i zawiera komory. Zazwyczaj posiada kształt cylindryczny i mocuje się go do lufy pistoletu , pistoletu maszynowego lub karabinu. Ostudza on gazy prochowe oraz zmniejsza ich ciśnienie, a co za tym idzie, wytłumia hałas powstający przy wystrzale z broni palnej.

 


Gdzie mogę wyposażyć sie w tłumik do mojej broni palnej?

Sklep Shotbom rozpoczął właśnie sprzedaż tłumików do broni palnej. Dla poziomu głośności dla karabinków AR -15 (HK-416, MOSSBERG MMR, SIG SAUER M400) wynoszącego 68 dB, co daje doskonałe tłumienie.

Zobacz inne nasz artukuły

POLSKA BROŃ W CZASIE II WŚ CZ.2

W poprzednim artykule wymieniliśmy inżyniera Józefa Maroszka, chętnie przedstawimy Państwu jego postać. Wybitny polski konstruktor, twórca powszechnego arsenału piechoty...