Ośrodek szkolenia strzeleckiego w Łasku – Shotbom

WARSZTAT RUSZNIKARSKI ŁÓDŹ – NOWOCZESNOŚĆ I PROFESJONALIZM

Czym jest warsztat rusznikarski?

Rusznikarstwo to rzemiosło zajmujące się konstruowaniem, produkcją i naprawą broni palnej. Pojęcie to wzięło się od rusznicy, czyli dawnej długiej broni palnej, nazywanej inaczej kuszą mechaniczną. W Polsce rusznikarstwo pojawiło się już w XV wieku, ale na początku wchodziło w skład cechów ślusarskich i ślusarsko-kowalskich, a dopiero w XVI wieku wyodrębnił się samodzielny cech rusznikarski. Przemysł ten prężnie rozwijał się aż do początku XIX wieku, kiedy prace manualne zaczęły być wypierane przez produkcję masową wraz z rozwojem fabryk. W dzisiejszych czasach jest to zawód niszowy, ale można zauważyć, że zapotrzebowanie na mistrzów tego fachu powoli się zwiększa. Wzrastająca liczba osób uprawnionych do posiadania broni (myśliwi, służby porządkowe, bądź osoby kolekcjonujące broń) sprawia, że warsztat rusznikarski nieopodal Łodzi ma coraz więcej pracy

Zakres usług świadczonych przez warsztat rusznikarski nieopodal Łodzi

Warsztat rusznikarski nieopodal Łódzi to miejsce świadczące kompleksowe usługi w zakresie produkcji, naprawy i konserwacji broni palnej – zaczynając od przeglądów technicznych, na nietypowych pracach ślusarskich kończąc. Odpowiednia częstość oraz sposób czyszczenia broni zapewniają długowieczność oraz sprawność jej działania, co również przekłada się na bezpieczeństwo jej użytkowania. W warsztacie rusznikarskim zajmujemy się produkcją broni zarówno myśliwskiej, jak i sportowej, perfekcyjnie dobranej pod wymagania klienta. Pracownia oferuje również wymianę zużytych lub zniszczonych elementów. Prace ślusarskie, takie jak spersonalizowane grawery lub nietypowe malowanie również nie będą problemem. Warsztat rusznikarski zaopatrzony jest w nowoczesny sprzęt, dzięki czemu jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet najdokładniejsze naprawy czy zdobienia.

Jak stać się rusznikarzem?

Posiadasz zdolności manualne i artystyczne? Jesteś odpowiedzialny i skrupulatny, a broń palna i strzelectwo to Twoja pasja? To dobry powód, aby zostać mistrzem rusznikarstwa. Musisz jednak wiedzieć, że droga do wykonywania tego zawodu nie jest w Polsce taka prosta. W naszym kraju nie ma bowiem szkoły, która mogłaby bezpośrednio wyuczyć tej profesji. Aby pracować w tym zawodzie, konieczne jest jednak zaliczenie egzaminu czeladniczego. Aby być do niego dopuszczonym, należy przejść 450-godzinny kurs czeladniczy lub przepracować przynajmniej 3 lata w zakładzie rusznikarskim, który zaopatrzony jest w odpowiednie koncesje. Warto jest też korzystać ze wszelakich dodatkowych kursów, aby jak najbardziej doskonalić swoje umiejętności.

Zobacz inne nasz artukuły